NYC Sailing Awards & Dinner – Saturday 26th February 2022

Feb 11, 2022 | Home Page Featured

The National Yacht Club has awarded thirteen annual awards for outstanding sailing achievements by members of the Club as well as the Commodore’s Cup, left at the discretion of the Commodore.

These awards are presented to the winners at our annual Sailing Awards Dinner on Saturday 26th February 2022.

This promises to be one of the highlights of the year so please book early to avoid disappointment.

Congratulations to all the winners. Please see all the winners below:  book your table with John or Roshan 2805725  or email manager@nyc.ie  / catering@nyc.ie

Time:  7.30pm

NYC Sailing Awards 2021

1

The Boyne Regatta Cup – for best performance in offshore racing of the year

 

Winner

 

Achievement

 

Gavin Doyle

 

1st in IRC 2 handed, 1st in IRC 4 and 3rd overall in the RORC Castle Rock Race 2021 AND 3rd Overall, 3rd in IRC 4 and 3rd in the IRC 2 handed division in the RORC Channel Race 2021 , JOG NJO Sails Weymouth 2021 – IRC 4 – 2nd, RORC/SORC Solent Shakedown 2021 1st, sailing his Corby 25 Duff Lite with Co-Skipper Alex Piatti

2

The O’Leary Cup – for best performance of the year in one designs

 

Winner

 

Achievement

 

John Lavery & Alan Green

 

Winners of the Flying Fifteen Championship of Ireland for a second consecutive year

3

The Edward Yacht Club Trophy – for best performance of the year in dinghies, Mermaids or Flying Fifteens

 

Winner

 

Achievement

 

David Cahill

 

1st overall on Tuesday nights and 2nd overall on Saturdays in the huge Laser Radial Class (44 competitors) in DBSC. Winner of the
Dr. Alf Delaney Cup for most successful DINGHY for the season

4

John Byrne Memorial Trophy – for the greatest contribution to sailing in the NYC during the year

 

Winner

 

Achievement

 

Alan Balfe

 

For his dedication and commitment in organising events in his role as Sailing Secretary last year and for the last two years in very difficult Covid times

5

The Winkelmann Trophy – for Cadet of the year

 

Winner

 

Achievement

 

Nathan van Steenberge

 

For his campaign in the 29er class, finishing 11th overall in 29er Europeans in Lake Garda in October in a 200 boat fleet

6

The Greystones 1892 Regatta Cup – for the team who represented the Club with distinction

 

Winner

 

Achievement

 

The large team of volunteers on shore and on the water for the Laser 4.7 Youth Worlds

 

The large volunteer team of members, young and old, who worked with great dedication and commitment on the water (on the committtee boat, on mark laying and rescue RIBS) and ashore (Race Office and Results, Covid Officer, and launching and recovering 120 Lasers quickly and efficiently each morning and afternoon throughout the week-long event).  Many of the volunteers worked on all or most days of the event.  Represented by …..

7

The Paul Murphy Cup – for the sailing management volunteer of the year

 

Winner

 

Achievement

 

Gearoid O’Riain & Liam O’Riain

 

For their long standing commitment in providing their skills and RIB for mark laying at most of the events hosted by the National Yacht Club

8

The Township Cup – for best Cruise of the year

 

Winner

 

Achievement

 

Simon Wall

 

For his 2-handed, 8 days cruise from Sweden to Dun Laoghaire in October 2021 in very rough seas conditions

9

The Muglins Cup – for the most interesting family cruise

 

Winner

 

Achievement

 

Barry MacNeaney

 

For sailing a Bavaria 40 from Preveza Greece around the South Ionian Gulf with 9 on board including his 5 grand children aged 10y to 16y – for them, a huge adventure learning boat handling skills of helming, holding a course, basic navigation, anchoring in secluded bays for swimming,  and sleeping on deck.

10

Martin Crotty Trophy Award – for a younger Member who shows sailing endeavour

 

Winner

 

Achievement

 

Conor Totterdell

 

Co-skippered ‘Desert Star’ of Irish Offshore Sailing to second place in IRC4 category in the Fastnet Race, finishing 14th overall and top placed Irish Entry with a mostly inexperienced crew.

11

The Wild Geese Trophy – for The Overseas member who achieves the best performance in racing or distinguishes himself / herself in sailing

 

Winner

 

Achievement

 

Tom Dolan

 

For his amazing sailing achievements in the Figaro Class , ‘the toughest one-design racing class’ offshore and single handed, and for sharing his experience with our younger members on his recent visit to the NYC

12

The Sue McDonnell Trophy – for the female club member who has contributed most to the advancement of women in sailing

 

Winner

 

Achievement

 

Caitriona O’Brien

 

For her dedication in her role organising and enabling the NYC Women on the Water racing on the Club J80s

13

The Totterdell Trophy – for the member who has contributed most to promoting and developing the Laser class in the club

 

Winner

 

Achievement

 

Aisling Murphy

 

For organising all the adult Laser sailing activities in the Club

14

The Commodore’s Cup

 

Winner

 

Achievement

 

Finn Lynch

 

For his Silver Medal at the ILCA World Championships in Spain

NYC Sailing Awards – Commodore’s Commendations 2021

       
 

Recipient

 

Achievement

1

Flore Dion

 

For her role in the junior section in charge of the Opi class

2

Dara Totterdell

 

For chairing the IS ‘Results working group’ and helping the NYC producing events results

3

Keith Poole

 

RO for the F15 Frostbites Series

4

Sarah Gorman

 

For organising the Junior September series

5

Rebecca Hall & Sarah Robson

 

For leading the TY programme in the NYC in 2020/2021

6

Sarah Spain, Verena Keane & Nikki Mathews

 

For leading the TY programme in the NYC in 2021/2022

SUBSCRIBE TO
OUR NEWSLETTER

Related News

Pin It on Pinterest