NYC Sailing Awards 2023 & Presentation Dinner (Saturday 24th February 2024)

Jan 25, 2024 | Home Page Featured, Sailing

The National Yacht Club has awarded Fifteen Annual Awards for outstanding sailing achievements by members of the Club as well as the Commodore’s Cup, left at the discretion of the Commodore.

These awards are presented to the winners at our annual Sailing Awards Dinner on Saturday 25th February 2023.

This promises to be one of the highlights of the year so please book early to avoid disappointment.

Congratulations to all the winners. Please see all the winners below:  book your table with John or Roshan 280 5725  or email manager@nyc.ie  / catering@nyc.ie

Time:  7.30pm

NYC Sailing Awards 2023

1

The Concorde Plate – for circumnavigating Ireland

 

Winner

 

Achievement

 

Tom Dolan

 

For his 2 Round Ireland Record attempts as well as finishing 2nd place in the Solitaire du Figaro into Kinsale, the highest place achieved ever by a non French competitor

2

The Boyne Regatta Cup – for best performance in offshore racing of the year

 

Winner

 

Achievement

 

Will Byrne

 

For his professional achievements on offshore one-design circuits (Swan 36, Cape 31, Mills 41 and many other offshore yachts) including 3rd place overall in the Sydney Hobart this year on mini-maxi ‘Moneypenny’.

3

The O’Leary Cup – for best performance of the year in one designs

 

Winners

 

Achievement

 

Clementine and Nathan Van Steenberge

 

For winning the 29er World Championships 2023

4

The Edward Yacht Club Trophy – for best performance of the year in dinghies, Mermaids or Flying Fifteens

 

Winner

 

Achievement

 

Noel Butler

 

For his successes in the RS Aero Class including:
– Winning DSBC Tuesday, and Saturday series, awarded DBSC Premier Awards, the Dr. Alf Delaney Memorial Cup for the most successful Dinghy of the season
– Winning the 2022/2023 DMYC Frostbite (PY Class)
– 2nd RS Aero National Championships (hosted at NYC)
– 2nd RS Aero 2023 Aero Traveller series
– 2nd RS Aero 2023 US Midwinter Championships, Davis Island YC, Florida

5

John Byrne Memorial Trophy – for the greatest contribution to sailing in the NYC during the year

 

Winner

 

Achievement

 

Adam Winkelmann

 

For organising yet another fantastic Volvo Dun Laoghaire to Dingle Race

6

The Winkelmann Trophy – for Cadet(s) of the year

 

Winners

 

Achievement

 

Ethan Spain and Ben O’Shaughnessy

 

For their amazing campaign in the 29er Class:
– 29er European champion
– Bronze medalist youth worlds (29er class)
– 29er national champion
– 29er youth nationals champion
– Runner up uk open nationals
– Runner up eurocup finals (Garda)

7

The Greystones 1892 Regatta Cup – for the team who represented the Club with distinction

 

Winners

 

Achievement

 

Ann Kirwan and her Crew

 

For their performance in Hong Kong in winning the Trieniel Interport Ruffian 2023 Championships

8

The Paul Murphy Cup – for the sailing management volunteer of the year

 

Winner

 

Achievement

 

Michael Conway

 

For selflessly volunteering as race officer at several events in his first year of membership of the Club.

9

The Township Cup – for best Cruise of the year

 

Winner

 

Achievement

 

Paul Barrington

 

For his cruise on the catamaran ‘Jadamama’ from St. Lucia through the Panama Canal, Columbia, The Galapagos Islands and on to Polynesia.

10

The Muglins Cup – for the most interesting family cruise

 

Winners

 

Achievement

 

Grace, Hugh, Gemma, Johnnie and Frank Cassidy

 

Frank cruised down the west coast of France, Portugal and on to the Canary Islands and to the Azores accompanied for various legs by members of the Cassidy family for which the ICC awarded him the Wild Goose Cup

11

Martin Crotty Trophy Award – for a younger Member who shows sailing endeavour

 

Winner

 

Achievement

 

Oisin Cullen

 

For his tireless work and commitment to promoting and developing Match Racing in the Club and Nationwide

12

The Wild Geese Trophy – for The Overseas member who achieves the best performance in racing or distinguishes himself / herself in sailing

 

Winner

 

Achievement

 

Mark O’Connor

 

For his continuing French sailing adventure where he is preparing for the 2025 Mini Transat – 2023 saw another year of challenging sailing and more learning, culminating in Marks involvement in the recent Transat Jacques Vabre. He is now ranked 55 out of 340 Class Mini competitors and rising steadily.
Mark is such an inspiration to other young sailors and a fantastic ambassador for the NYC.

13

The Sue McDonnell Trophy – for the female club member who has contributed most to the advancement of women in sailing

 

Winner

 

Achievement

 

Aisling Murphy

 

For her continuous volunteering for and active sailing participation across all classes and members age groups.

14

The Totterdell Trophy – for the member who has contributed most to promoting and developing the Laser class in the club

 

Winner

 

Achievement

 

Finn Lynch

 

For his 2023 campaign on the International ILCA 7 campaign resulting in qualifying Ireland for the Paris 2024 Olympic Games in the most competitive sailing class!

15

   The Jack Roy Flying Fifteen Trophy – for the best placed NYC flying fifteen in the Championships of Ireland

 

Winners

 

Achievement

 

Ian Matthews & Keith Poole

 

For 2nd overall and best NYC boat in the F15 Championships of Ireland 2023 in Co. Antrim

15

The Commodore’s Cup

 

Winner

 

Achievement

 

Rebecca Hall

 

NYC Sailing Awards – Commodore’s Commendations 2023

       
 

Recipients

 

Achievement

1

Estella Rosique & Grant Kinsman   For their huge contribution to adult sail training, showcasing commitment, enthusiasm, principled and fair attitude towards all trainees of all abilities.

2

Bill Quigley

 

For his cruise from Saint Annaland on the inland sea, the Netherlands, out to Breskens on the North Sea, down to Nieuwpoort in Belgium,
down along the coast of France, past Dunkirk then across the channel, the Irish Sea and home to Dun Laoghaire

3

Flore Dion

 

For her amazing contribution to the junior section, for being a super role model for younger female sailors & for being consistent
in her positivity in the NYC.

4

Ruth Shanahan

 

For her ongoing work in the 2.4 class and the very successful national championship as well as her commitment to Dun Laoghaire Sailability

5

Johnny Treanor

 

For winning his class at the UK’s Key Yachting J-Cup Regatta at the Royal Southern Yacht Club on the Hamble river on his new J112e Valentina

6

Dara Totterdell  

For her continuous enthusiastic work on producing event results and training new volunteers in all aspects of event management

7

Pete Smyth  

For his 3rd place in IRC overall in the Volvo Dun Laoghaire to Dingle Race and his overall offshore campaign in 2023

SUBSCRIBE TO
OUR NEWSLETTER

Related News

Pin It on Pinterest